Quantic PMI Model CL3G-700-CD-SS is a band pass filter centered at 3 GHz with a nominal bandwidth of 0.7 GHz. Package size is 2.0" x 0.95" x 0.5" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 3 |
| Bandwidth (GHz): | 0.7 |
| Insertion Loss (dB): | 0.5 dB |
| Rejection: | -30 dBc @ 5 to 7 GHz, -50 dBc @ 8.4 to 16.1 GHz |
| VSWR: | 1.5:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.0" x 0.95" x 0.5" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 ºC to +85 ºC Operating, -40 ºC to +100 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |