PMI Model CL6000-2500-CD-SS is a band pass filter centered at 6 GHz with a nominal bandwidth of 2.5 GHz. Package size is 1.4" x 0.4" x 0.5" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 6 |
| Bandwidth (GHz): | 2.5 |
| Insertion Loss (dB): | 2 dB Max |
| Rejection: | -40 dBc @ 4 and 8 GHz |
| VSWR: | 1.5:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.4" x 0.4" x 0.5" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 ºC to +85 ºC Operating, -40 ºC to +100 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |