Quantic PMI Model CL8G-1G-CD-SS is a combline filter with a center frequency of 8 GHz with a maximum insertion loss of 0.5 dB and a maximum VSWR of 1.5:1. Package size is 2.294" x 0.5" x 0.5" with SMA connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency (GHz): | 8 |
| Bandwidth (GHz): | 1 |
| 3 dB Bandwidth: | 1 |
| Insertion Loss (dB): | 0.5 dB Max |
| Rejection @ 7.75 GHz: | -45 dB Min |
| Rejection @ 8.25 GHz: | -45 dB Min |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.294" x 0.5" x 0.5" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Fungus: | MIL-STD-810C, Method 508.2 |