Quantic PMI Model CL9D3-370M-SFF is a bandpass filter with a 9.115 to 9.485 GHz pass band, 2.5 dB maximum insertion loss, and 1 dB maximum ripple. This filter is supplied in a compact housing measuring 3.937" x 0.709" x 0.72" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency (GHz): | 9.3 |
| Bandwidth (GHz): | 9.115 to 9.485 |
| Insertion Loss (dB): | 2.5 dB Max |
| Input Power (dBm): | 1 W CW Max |
| Passband Ripple: | 1 dB Max |
| Impedance: | 50 Ω |
| Rejection: | 40 dBc Min @ DC to 9.017 GHz 62 dBc Min @ 9.647 to 10.1 GHz 70 dBc Min @ 10.1 to 10.5 GHz |
| VSWR: | 1.5:1 Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 3.937" x 0.709" x 0.72" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -20 °C to +55 °C |
| Non-Operating Temperature: | -50 °C to +85 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107 |