Quantic PMI Model DBMX-4G18G-20-9R5-SFF is a double balanced mixer operating from 4 to 18 GHz. This unit provides a minimum isolation of 20 dB and a single sideband noise figure of 9.5 dB. This mixer is outfitted with SMA female connectors on a 0.56" x 0.52" x 0.39"
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 4 to 18 GHz |
| Frequency Min (GHz): | 4 GHz |
| Frequency Max (GHz): | 18 GHz |
| RF VSWR: | 2.75:1 Typ @ RF = -10 dBm, LO = +10 dBm |
| LO VSWR: | 2.75:1 Typ @ LO = +10 dBm |
| IF VSWR: | 2.50:1 Typ @ IF = -10 dBm, LO = +10 dBm |
| Singe Sideband Noise Figure: | 9.5 dB |
| Outputs: | IF Frequency Min 0 To 2 MHz @ 3 dB Bandwidth |
| Isolation: | 20 dB Min, 25 dB Typ (LO -> RF), 20 dB Min (LO -> IF) |
| Finish: | Painted Blue |
| Connectors: | SMA Female |
| Size (Excluding Connectors): | 0.56" x 0.52" x 0.39", 14.22 mm x 13.21 mm x 9.91 mm |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -60 ºC to +125 ºC |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |