DD-100M1R5G-ZBS-P-SFF
Preliminary
PMI Model Number DD-100M1R5G-ZBS-P-SFF is a high speed, high sensitivity Shottky diode detector requiring zero bias and offering excellent temperature stability. The frequency range is 0.1 to 1.5 GHz.
Product Specifications
| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 0.1 to 1.5 GHz |
| Frequency Min (GHz): | 0.1 GHz |
| Frequency Max (GHz): | 1.5 GHz |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 max |
| Frequency Flatness (dB): | ±1.0 dB max. |
| VSWR In/Out (Measured): | 2.0:1 max. (measured @ -23 dBm) |
| Voltage Sensitivity: | 500 mV/mW min. |
| Tangential Sensitivity: | -45 dBm (2 MHz Video Bandwidth with 2 dB noise figure video amp.) |
| Video Capacitance: | 100 pF max. |
| Output Voltage: | Positive |
| Max Input Power: | 100 mW |
| Video Resistance: | 2500 ohms typ, 7500 ohms max. |
| Connectors In/Out: | SMA (M) Input & SMA (F) Output |
| Size: | 1.134" x 0.375" dia. |
| Finish: | Stainless Steel |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -40ºC to +55 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -54ºC to +85 ºC |
| Shock: | MIL-STD-810G |
| Vibration: | MIL-STD-810G |