Quantic PMI Model No. DD-10M18D5G-ZBS-SMF is a low noise tunnel diode detector operating over the 10 MHz to 18.5 GHz frequency range.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 0.01 to 18.5 GHz |
| Frequency Min (GHz): | 0.01 GHz |
| Frequency Max (GHz): | 18.5 GHz |
| VSWR In/Out: | 1.5:1 Max |
| Frequency Flatness (dB): | ±1.0 dB Typ |
| Max Input Power: | 100 mW |
| Sensitivity: | 0.5 ± 0.05 mV/µW |
| Polarity: | Negative |
| Flatness: | ±0.5 dB |
| Capacitance: | 30 pf |
| Connectors In/Out: | SMA (M)/SMA (F) |
| Finish: | Albaloy plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -54 °C to +110 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Con.d G (50g, 11 ms) |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. D (20 g, 10 - 2000 MHz) |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |