PMI Model DD-1G40G-ZBS-SFF-OPT4G26D5G is a zero bias schottky detector that operates over the 1 to 40 GHz frequency range, and optimized for 4 to 26.5 GHz. Supplied in our standard PE2 housing with removable 2.92mm / SMA female connectors that can be used as a connectorized or surface mount component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 4 to 26.5 |
| Frequency Min (GHz): | 4 |
| Frequency Max (GHz): | 26.5 |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Typ |
| Frequency Flatness (dB): | ±1 dB Typ |
| VSWR In/Out (Measured): | 2.0:1 Max - Measured 2.0:1 |
| Max Input Power: | 100 mW, Derated to zero at +150 °C |
| Output Polarity: | Positive |
| Connectors In/Out: | 2.92mm Female / SMA Female |
| Size: | 1.08" x 0.71" x 0.29" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -45 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |