PMI Model DD-20-218-5PF-1-N Option M is a High Speed, High Sensitivity, Diode-Detector. No bias is required, it offers excellent temperature stability and a response time of less than 5 ns. It is available in two sizes, Style #1 is: 0.5" X 0.5" X 0.22" and Style #2 is: 1.0" X 1.0" X 0.4".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| VSWR In/Out: | 3.5:1 - Measured @ -23 dBm w/27k Ohm load |
| Frequency Flatness (dB): | ±1.5 dB, ±1.0 dB Typ |
| Voltage Sensitivity: | 650 mV/mW, 700 mV/mW Typ |
| Tangential Sensitivity: | 50 dBm @ 2 MHz Video Bandwidth |
| Video Capacitance: | 5.6 pF |
| Output Voltage: | Negative Output Voltage is Standard |
| Max Input Power: | 17 dBm |
| Speed: | 5 ns |
| Connectors In/Out: | SMA Female / Male |
| Size: | #1: 0.5" x 0.5" x 0.22" #2: 1.0" x 1.0" x 0.5" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. B |