PMI Model No. DD-20-218-5PF-3-P-M-OPT300MVMW is a high speed, high sensitivity diode detector requiring no bias and offering excellent temperature stability, with a response time of less than 5 nanoseconds. The frequency range is 2.0 to 18.0GHz.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 2.0 to18.0 GHz |
| Frequency Min (GHz): | 2 GHz |
| Frequency Max (GHz): | 18 GHz |
| VSWR In/Out: | 3.5:1 max |
| Frequency Flatness (dB): | ±1.0dB |
| VSWR In/Out (Measured): | 3.5:1 max (measured @ -23 dBm) |
| Rise Time: | 5ns typ |
| Voltage Sensitivity: | 300mV/mW typ |
| Tangential Sensitivity: | -50dBm @ 2MHz Video Bandwidth (With 2dB noise figure amplifier) |
| Video Capacitance: | 5.6pF typ |
| Output Voltage: | Positive is Standard (Negative is Available) |
| Max Input Power: | +20dBm |
| Connectors In/Out: | SMA(M)/SMA(F) |
| Size: | 0.5" x 0.5" x 0.22" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -54ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65ºC to +100ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |