PMI Model No. DD-20-218-5PF-3-P-M-OPT48 is a high speed, high sensitivity diode detector requiring no bias and offering excellent temperature stability, with a response time of less than 5 ns. The frequency range is 4.0 to 8.0 GHz.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 4.0 to 8.0 GHz |
| Frequency Min (GHz): | 4.0 GHz |
| Frequency Max (GHz): | 8.0 GHz |
| VSWR In/Out: | 2.5:1 max. (Measured @ -23 dBm) |
| Frequency Flatness (dB): | ±0.4 dB |
| Voltage Sensitivity: | 750 mV/mW typ. |
| Tangential Sensitivity: | -50 dBm @ 2 MHz Video Bandwidth (With 2 dB Noise Figure Amplifier) |
| Video Capacitance: | 5.6 pF typ. |
| Output Voltage: | Positive is Standard (Negative is Available) |
| Max Input Power: | +14 dBm and +17 dBm Possible Burnout |
| Rise/Fall Time: | 5 ns typ. |
| Connectors In/Out: | SMA (M)/SMA (F) |
| Size: | 0.50" x 0.50" x 0.22" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -54°C to +85°C |
| Non-Operating Temperature: | -65°C to +100°C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |