PMI model DD-218-SMT is a 2 to 18 GHz diode detector with a positive slope output.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 2.0 TO 18.0 GHz |
| Frequency Min (GHz): | 2.0 GHz |
| Frequency Max (GHz): | 18.0 GHz |
| VSWR In/Out: | 3.0:1 Typ (MEASURED @ -20 dBm) |
| Frequency Flatness (dB): | ±1 dB Max |
| Video Capacitance: | 20 pF NOM |
| Sensitivity: | 650 mV / mW Min (K Factor) |
| Size: | 0.300" x 0.246" x 0.129" |
| Finish: | Gold Plated |
| Weight: | 1.0 g Typ |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40°C TO +85°C |
| Non-Operating Temperature: | -55°C TO +125°C |