PMI Model Number DD-218-ZBS-N-SFF is a high speed, high sensitivity Shottky diode detector requiring zero bias and offering excellent temperature stability. The frequency range is 2.0 to 18.0 GHz.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 2.0 to 18.0 GHz |
| Frequency Min (GHz): | 2 GHz |
| Frequency Max (GHz): | 18 GHz |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 max |
| Frequency Flatness (dB): | ±1.0 dB |
| VSWR In/Out (Measured): | 2.0:1 max. (measured @ -23 dBm) |
| Voltage Sensitivity: | 500 mV/mW min. |
| Tangential Sensitivity: | -45 dBm (2 MHz Video Bandwidth with 2 dB noise figure video amp.) |
| Video Capacitance: | 12.0 pF typ. |
| Output Voltage: | Negative is Standard |
| Max Input Power: | 100 mW |
| Video Resistance: | 2500 ohms typ. |
| Connectors In/Out: | SMA (M) input & SMA (F) output |
| Size: | 1.314" x 0.375" dia. |
| Finish: | Stainless Steel |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 ºC to +55 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -54ºC to +85 ºC |
| Shock: | MIL-STD-810G |
| Vibration: | MIL-STD-810G |