PMI Model Number DD-46-1840-10PF-292MF-RT is a low noise diode detector operating over the 18.0 to 40.0 GHz frequency range. This model offers excellent temperature stability with a response time of less than 5 ns typical.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 18.0 to 40.0 GHz |
| Frequency Min (GHz): | 18 GHz |
| Frequency Max (GHz): | 40 GHz |
| VSWR In/Out: | 4.0:1 Typ |
| Frequency Flatness (dB): | +/- 1.75 dB |
| VSWR In/Out (Measured): | 4.0:1 Typ |
| Temperature Flatness: | ±1.75 dB |
| Rise Time: | 5 ns Typ |
| Voltage Sensitivity: | 300 mV / mW Min |
| Tangential Sensitivity: | -45 dBm @ 2 MHz Video Bandwidth (With 2 dB Noise Figure Amplifier) |
| Video Capacitance: | 10 pF Typ |
| Max Input Power: | 50 mW CW Max |
| Output Resistance: | 125 O Typ |
| Temperature Stability: | ±0.5 dB Typ., Over Temperature Extremes |
| Connectors In/Out: | 2.92 mm (M/F) |
| Size: | 0.50" x 0.50" x 0.22" |
| Finish: | Albaloy plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55ºC to +100 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65ºC to +100ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. G |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. D |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |