PMI Model Number DD-50-100M1R5G-12PF-1-N-SFF is a high speed, high sensitivity, Schottky diode detector requiring 50 to 100 uA bias and offering excellent temperature stability. The frequency range is 0.1 to 1.5 GHz.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 0.1 to 1.5 GHz |
| Frequency Min (GHz): | 0.1 GHz |
| Frequency Max (GHz): | 1.5 GHz |
| VSWR In/Out: | 3.0:1 max |
| Frequency Flatness (dB): | ±0.7 dB max. |
| VSWR In/Out (Measured): | 3.0:1 max. (measured @ -23dBm) |
| Bias current: | 50 to 100 uA (applied to video port) |
| Voltage Sensitivity: | 1500 mV/mW min. |
| Tangential Sensitivity: | -50 dBm (2 MHz video bandwidth with 2 dB noise figure video amp.) |
| Video Capacitance: | 100 pF max. |
| Output Voltage: | Negative is standard |
| Max Input Power: | 100 mW |
| Video Resistance: | 2000 ohms max |
| Connectors In/Out: | SMA (F) Input & SMA (F) Output |
| Size: | 1.314" x 0.375 dia. |
| Finish: | Stainless Steel |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40ºC to +55 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -54ºC to +85 ºC |
| Shock: | MIL-STD-810G |
| Vibration: | MIL-STD-810G |