PMI Model No: DD-50-218-12PF-2-N-SFF is a High Speed, High Sensitivity Schottky Diode Detector requiring 50 to 100 uA bias and offering excellent temperature stability. The frequency range is 2.0 to 18.0GHz.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 2.0 to18.0 GHz |
| Frequency Min (GHz): | 2 GHz |
| Frequency Max (GHz): | 18 GHz |
| VSWR In/Out: | 3.5:1 max |
| Frequency Flatness (dB): | ±1.5 dB max, ±1.25 dB typ. |
| VSWR In/Out (Measured): | 3.5:1 max. (measured @ -23 dBm) |
| Bias current: | 50 to 100 uA (Applied to video output) |
| Voltage Sensitivity: | 1000 mV/mW min. |
| Tangential Sensitivity: | -50 dBm (2 MHz video bandwidth with 2 dB noise figure video amp.) |
| Video Capacitance: | 12.0 pF |
| Output Voltage: | Negative is standard |
| Max Input Power: | 100 mW |
| Video Resistance: | 700 ohms max. |
| Connectors In/Out: | SMA(M) Input & SMA(F) Output |
| Size: | 1.314 X 0.375 dia. |
| Finish: | Stainless Steel |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40ºC to +55 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -54ºC to +85 ºC |
| Shock: | MIL-STD--810G |
| Vibration: | MIL-STD--810G |