Quantic PMI Model: DD-816-P-SMF is a tunnel diode detector operating over the 8.0 to 16.0 GHz frequency range. This model offers excellent temperature stability.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 8.0 to 16.0 GHz |
| Frequency Min (GHz): | 8.0 GHz |
| Frequency Max (GHz): | 16.0 GHz |
| VSWR In/Out: | 2.3:1 Typ 3.5:1 Max |
| Frequency Flatness (dB): | ±0.6 dB Typ, ±1.0 dB Max |
| Output Video Polarity: | Positive |
| Connectors In/Out: | 2.92mm male RF IN / VIDEO OUT Female - 100% Compatiable with SMA |
| Finish: | Nickle Plated |
| Weight: | 2 oz Max |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -30 °C to +75 °C |
| Non-Operating Temperature: | -40 °C to +85 °C |
| Humidity: | 95% RH Max @ 40°C - No Condensation |
| Shock: | Inactive Condition- 147.1m/s^2, 11ms |
| Vibration: | Inactive Condition - 2 to 11Hz total amplitude 10.0mm / 11 to 400Hz: 24.5m/s^2 |