PMI Model No. DD-8G12G-ZBS-SMF is a zero-bias schottky detector that operates over the 8.0 to 12.0 GHz frequency range.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 8.0 to 12.0 GHz |
| Frequency Min (GHz): | 8 GHz |
| Frequency Max (GHz): | 12 GHz |
| VSWR In/Out: | 1.6:1 max. |
| Frequency Flatness (dB): | ±1.0 dB typ. |
| VSWR In/Out (Measured): | 1.6:1 max. |
| Voltage Sensitivity: | 400 mV/mW typ. |
| Max Input Power: | +20 dBm |
| Output Polarity: | Positive |
| Connectors In/Out: | SMA(M), SMA(F) |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 ºC to +70 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | 95±4% from +30 to +70 ºC |
| Shock: | Half-Sine, 15G, 11mS, 3 shocks per axis |
| Vibration: | 0.2G2/Hz from 20 to 350 Hz -3 dB/ Octave to 2KHz |
| Altitude: | 17 kM |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |