

PMI Model DFD-2G18G-5512 is a Digital Frequency Discriminator (DFD) operating over the 2 to 18 GHz frequency range. This DFD offers a dynamic range of -50 to 15 dBm with a maximum input power of 17 dBm CW. This unit measures 5.98" x 5.79" x 1.28" (152 mm x 147 mm x 32.5 mm) and is outfitted with an SMA female connector for the RF input port. This model incorporates conduction cooling and the ability to be mounted via screw holes located on the underside of the unit or via the wedge locks located at the top of the unit.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Center Frequency (GHz): | 2 to 18 |
| Linear Bandwidth: | 16 GHz Min |
| Sensitivity: | 0.0045 GHz (average) Typ = 4.5 MHz RMS |
| RF Input Power, Survival: | 17 dBm |
| Input Dynamic Range: | -50 to 15 dBm |
| Unambiguous Bandwidth: | 16 GHz, Min |
| Dynamic Range: | -50 to 15 dBm |
| Mean Frequency Resolution: | 1 MHz Nom |
| Frequency Accuracy: | 0.0045 GHz (average) Typ = 4.5 MHz RMS |
| Peak Frequency Error: | 0.015 GHz Max = 15 MHz Max |
| Maximum RF Input Power: | 17 dBm CW |
| Throughput Time: | <350 ns Typ |
| Recovery Time (After High Power Pulse Input): | 100 ns Max |
| Shadow Time: | 50 ns Typ |
| Minimum Pulse Width: | 100 ns Typ |
| Control Logic: | 14-Bit TTL Digital Output (Single Ended) |
| RF Input Connector: | SMA Female |
| Power/Control Connector: | 51-Pin Micro-D |
| Calibration/Test Connector: | 15-Pin Micro-D |
| Power Consumption: | -5 VDC @ 100 mA Typ +5 VDC @ 1.5 A Typ +12 VDC @ 800 mA Typ |
| Size: | 5.98" X 5.79" x 1.28" (152 mm x 147 mm x 32.5 mm) |
| Weight: | 2.5 lb / 1.15 kg Typ |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond B. |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. A |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107G Cond. A |