| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 0.4 |
| Frequency Max (GHz): | 1 |
| TSS (dBm): | -60 Max |
| TSS (Measured): | -60 dBm Max |
| Log Slope (mV/dB): | 45 ± 5% |
| Log Range (dBm): | -55 to 0 |
| Rise Time: | 50 ns Max |
| Recovery Time: | 500 ns Max for signals up to -25 dBm, 800 ns Max for signals above -25 to 0 dBm |
| Power Supply: | +12 VDC @ 300 mA, -12 VDC @ 150 mA |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Input Pulse Width: | 50 ns to CW |
| Video Log Range: | -55 to 0 dBm |
| Video Log Linearity: | ±1.5 dB |
| Video Log Slope (mV/dB): | 45 mV / dB ± 5% |
| Video Freq Flatness: | ±4 dB Max |
| Video Load (Ohms): | 78 |
| CW Immunity: | 2 dB Max pulse compression for CW up to -35 dBm, 3 dB Max compression for CW >-35 dBm |
| Connectors: | RF IN: SMA (F) Video OUT: Pins |
| Size: | 2.5" x 1.5" x 0.2" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -54 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +150 ºC |
| Humidity: | Up to 95% at ambient temperatures up to 60 °C |
| Shock: | MIL-STD-810F, Method 516.6, Proc 1 |
| Vibration: | MIL-STD-810F, Method 514.4, Sect. 1-3.4.3, Fig 5 |
| Altitude: | Operating and Non-Operating to 55, 000 Feet |
| Fungus: | MIL-HDBK-454, Requirement 4 |
| Salt Fog: | MIL-STD-810F, Method 509.4 |