Quantic PMI Model DLVA-0R52-60-30MV is a Detector Log Video Amplifier (DLVA) that is a form, fit, and function replacement for the Loral 342057. This DLVA operates between the 0.5 and 2 GHz frequency range. It has a dynamic range of 60 dB, a log slope of 30 mV/dB, and a nominal video bandwidth of 8 MHz. Designed using innovative technology which provides stunning performance and reliability in a compact package measuring 4.0" x 2.9" x 0.5", making it an optimum solution for high-speed channelized receiver applications.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 2 |
| TSS (dBm): | -43 Min |
| Output Voltage: | 0.7 V with -40 dBm 2.5 V with +20 dBm: 100 Ohm Load |
| Log Slope (mV/dB): | 30 into 100 Ohm |
| Log Range (dBm): | -40 to +20 |
| Log Linearity: | ±1 dB Max |
| Rise Time: | 40 ns Max |
| Recovery Time: | 500 ns 20 to -40 dBm |
| Settling Time: | 50 ns to 0.5 dB |
| Frequency Flatness: | ±0.75 dB |
| Video Bandwidth: | DC to 8 MHz |
| Video Load (Ohms): | 100 |
| Log Accuracy: | ±1 dB Max |
| Video Connector: | SMA (F) |
| Input VSWR: | 2.0:1 |
| Maximum Source VSWR: | 2.5:1 Max |
| Maximum Input Power: | +27 dBm |
| Stability: | Unconditional up to 15 ft. of RG 180 B/U |
| Power: | +15 VDC, 300 mA -15 VDC, 200 mA |
| Connectors: | SMA (F) |
| Size: | 4.0" x 2.9" x 0.5" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -0 °C to +70 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to +125 °C |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |