| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 0.1 |
| Frequency Max (GHz): | 0.21 |
| TSS (dBm): | -77 Typ, -74 Max |
| Log Range (dBm): | -70 to 0 |
| Rise Time: | 25 ns Max |
| Fall Time: | 70 ns Max @ (0 dBm Input, Between 90% Point and -70 dBm Point) |
| Settling Time: | 50 ns Max |
| Power Supply: | +5 V ±1% @ 35 mA Max (No Load), -5 V ±1% @ 125 mA Max (No Load) |
| Droop Rate: | 5% Max |
| Frequency Flatness: | 40 mV pk-pk Max (2 dB pk-pk) |
| Impedance: | 50 O Nom |
| VSWR: | 2.0:1 Max @ (110 to 210 MHz) |
| RF Connectors: | Removable SMA (F) |
| Size: | 1.72" x 1.11" x 0.26" |
| Finish: | Nickel Plated |
| Weight: | 34 g Typ, 45 g Max |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -54 ºC to +95 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125ºC |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107G -54 °C: 30 Minutes, Transition Time: 15 Seconds Max, +95 °C: 30 Minutes, Cycling: 25 Cycles |
| Humidity: | 100% rh, MIL-STD-202F, Method 106E |
| Shock: | 15 g 11 ms half sin wave, MIL-STD-202F, Method 213B, 3 Axis, 6 Directions |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 214A |
| Altitude: | 0-79000 ft, MIL-STD-202F, Method 105C Cond. C |