Quantic PMI Model DLVA-12G20G-40 is a Detector Log Video Amplifier (DLVA) designed to operate over the frequency range of 12 to 20 GHz. This model is designed for high speed applications while maintaining flatness and accuracy. Package size is 2.75' x 1.5" x 0.5" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 12 |
| Frequency Max (GHz): | 20 |
| TSS (dBm): | -42 Min |
| Log Slope (mV/dB): | 100 |
| Log Range (dBm): | 40 |
| Log Linearity: | ±0.5 dB |
| Rise Time: | 35 ns |
| Power Supply: | +13.5 ± 1.5 VDC @ 100 mA Max, -13.5 ± 1.5 VDC @ 100 mA Max |
| VSWR: | 2.5:1 @ -23 dBm Max |
| Video Bandwidth: | 10 MHz |
| Maximum Input Power (CW): | +13 dBm Max |
| Propagation Delay: | <50 ns |
| Size: | 2.75' x 1.5" x 0.5" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 °C to +85 °C |