Quantic PMI Model DLVA-16G18G-60-16 is a 16 to 18 GHz detector log video amplifier with a dynamic range is -40 to +20 dBm, a log linearity is ±0.5 dB and its log slope is 16 ±1 mV/dB. Housing size is 1.60" x 1.5" x 0.31" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 16 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| TSS (dBm): | -40 |
| Log Slope (mV/dB): | 16 ± 1 (-40 to -14 dBm) |
| Log Range (dBm): | -40 to +20 |
| Log Linearity: | ±0.5 dB @ room temperature ±1 dB @ temperature & frequency |
| Rise Time: | 20 ns |
| Recovery Time: | 500 ns |
| Power Supply: | +15 V @ 280 mA -15 V @ 100 mA |
| Dynamic Range: | -40 to +20 dBm |
| Pulse Response: | 50 ns to CW |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.60" x 1.5" x 0.31" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to +125 °C |
| Thermal Shock: | MIL-STD-883, METHOD 1010 CONDITION C |
| Shock: | MIL-STD-883, METHOD 2002, COND B (Y1 DIRECTION) |