Quantic PMI Model DLVA-18G40G-42-50-CD-1 is a Detection Logarithmic Video Amplifier (DLVA) operating over the frequency range of 18 to 40 GHz. with performance optimized over the frequency range of 30 to 31 GHz. This unit features a 42 dB logging range and is housed in a hermetic package measuring 1.86" x 1.69" x 0.40" with 2.92mm female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 18 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| TSS (dBm): | -34 |
| Log Slope (mV/dB): | 50 ± 3 |
| Log Range (dBm): | -32 to +10 |
| Log Linearity: | ±0.5 dB - Measured +0.4, -0.35 dB |
| Rise Time: | 1000 ns |
| Recovery Time: | 100 µs |
| Power Supply: | ±15 VDC |
| VSWR: | 1.5:1 Max - Measured 1.18 |
| Flatness: | ±0.25 dB - Measured ±0.1 dB |
| Video Load (Ohms): | 100 |
| DC Offset: | 0 to ±75 mV - Measured +45 / -4 mV |
| Output Stability vs Temp: | ±0.75 dB - Measured ±0.29 dB |
| RF Connectors: | 2.92mm (F) |
| Size: | 1.86" x 1.69" x 0.40" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 ºC to +75 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +85 ºC |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond A. |
| Humidity: | 95% Condensing |
| Shock: | 10 G, 11 MS, 3 Axis |
| Vibration: | 4.34 G RMS |
| Altitude: | SL to 65, 000 Feet |