| General Parameters: |
| Status: | Active |
| CW Immune (Yes/No): | Yes |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| TSS (dBm): | -45 Typ |
| TSS (Measured): | -45 Typ |
| Log Slope (mV/dB): | 100 Nom |
| Log Range (dBm): | -40 to + 5 |
| Log Linearity: | ±1.5 dB Max - Measured +1.08 / -0.86 |
| Rise Time: | 25 ns Max - Measured 24.8 ns |
| Recovery Time: | 500 ns Max - Measured 260 ns |
| Settling Time: | 55 ns Max, 90% Output to ±0.5 dB of final value - Measured 28 ns |
| Power Supply: | +15 VDC @ 150 mA Max - Measured 63 mA -15 VDC @ 150 mA Max - Measured 61 mA |
| Dynamic Range Log: | -40 to +5 dBm |
| Cooling: | Conduction Cooling at Mounting Surface |
| Frequency Flatness: | ±2.0 dB Typ - Measured ±0.68 dB |
| VSWR: | 2.5:1 Typ - Measured 2.3:1 |
| Video Load (Ohms): | 93 |
| DC Offset: | ±150 mV Typ - Measured -12 to +91 mV |
| Max Input Level: | +20 dBm CW |
| Video Output @ -68 dBm: | Through 65 Feet, RG180 Cable, Into 93 Ohm load |
| Signal Capability: | Pulse (100 ns to 300 µs), Pulse on CW |
| Connectors: | SMA (F) |
| Size: | 3.5" x 2.5" x 0.5", 88.9 mm x 63.5 mm x 12.7 mm |
| Finish: | Mil-Spec Epoxy Paint - Blue, Mounting Surface Free of Paint |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -20 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 Cond A |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C, Cond B |