Quantic PMI Model DLVA-2G18G-38-50MV is a 38 dB Detector Log Video Amplifier designed to operate between the 2 to 18 GHz frequency range. Employs planar diode detectors and integrated video circuitry for high speed performance and outstanding reliability. The model has superior construction using state-of-the-art MIC/MMIC technology. Package size is 5.12" x 2.5" x 1.0" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| TSS (dBm): | -39 Max |
| Log Slope (mV/dB): | 50 ± 5 |
| Log Range (dBm): | -38 to 0 Min |
| Log Linearity: | ±1.0 dB Max |
| Rise Time: | 50 ns Max |
| Frequency Flatness: | ±1.0 dB Max |
| VSWR: | 4.0:1 Max |
| Video Load (Ohms): | 100 Nom |
| DC Power: | +15 V ± 0.3 V @ 110 mA Max -15 V ± 0.3 V @ 110 mA Max |
| Connectors: | SMA (F) |
| Size: | 5.12" x 2.50" x 1.00" |
| Finish: | Nickel Plated |
| Weight: | 110 g Max |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -20 °C to +60 °C |
| Non-Operating Temperature: | -54 °C to +70 °C |
| Humidity: | 95% RH (+50°C) Max, No Condensation |