Quantic PMI Model DLVA-2G18G-42-50MV is a Detector Log Video Amplifier (DLVA) that operates between the 2 to 18 GHz frequency range; has a dynamic range of 42 dB, a log slope of 50 mV/ dB, and a nominal video bandwidth of 0.023 GHz. Designed using innovative technology which provides stunning performance and reliability in a compact package measuring 2.736" x 0.732" x 0.275" with SMA female connector making it an optimum solution for high-speed channelized receiver applications.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| TSS (dBm): | -42 Min |
| Log Slope (mV/dB): | 50 ±5 |
| Log Range (dBm): | -40 to +2 |
| Rise Time: | 15 ns Max (10% to 90%) |
| Recovery Time: | 500 ns Max |
| Settling Time: | 25 ns Max |
| Power Supply: | +12 VDC ±10% @ 250 mA Max -12 VDC ±10% @ 100mA Max |
| Frequency Flatness: | ± 0.75 dB Max |
| Video Log Linearity: | ± 0.5 dB |
| Video Load Impedance: | 100 Ohm Nom |
| Video Load (Ohms): | 100 |
| Propagation Delay: | 40 ns Max |
| DC Offset: | +/-50 mV Max |
| Input Power Handling: | +17 dBm Min |
| Size: | Per Figure |
| Finish: | Nickel Plating |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -55 °C to +95 °C |
| Humidity: | 90% TO 98% RH MIL-STD-202F, METHOD 106 |
| Shock: | 30G, MIL-STD-202F, METHOD 213 COND. C |
| Vibration: | 10 to 55 Hz (0.06DA), 55 to 2000 Hz (10G) MIL-STD-202F, Method 204 Cond. C |
| Altitude: | 20, 000 Feet, MIL-STD-202F, Method 105 |