Quantic PMI Model DLVA-2G40G-49dB is a Detector Log Video Amplifier (DLVA) that operates over the 2.0 to 40.0 GHz frequency range. It has a dynamic range of 49 dB and log slope of 50 mV/dB. Designed using innovative GaAs technology, which provides stunning performance and reliability in a compact package measuring 2.0" x 1.50" x 0.40" making it an optimum solution for high-speed channelized receiver applications.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Log Slope (mV/dB): | 50 Typ, 100 Ohm Load |
| Log Range (dBm): | -47 to +2 |
| Log Linearity: | ±1.0 dB Max @ 25 °C |
| Rise Time: | 25 ns Max |
| Fall Time: | 500 ns Max |
| Frequency Flatness: | ±2.5 dB Max |
| VSWR: | 2.5:1 Max |
| Pulse Range: | 50 ns to CW |
| Video Connector: | SMA (F) |
| RF Connectors: | 2.92mm (F) |
| Size: | 2.0" x 1.50" x 0.40" |
| Finish: | Nickel Plating |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 °C to +85 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-810, Method 516.6 Proc 1 Functional Shock 12g 11 ms Half Sine in Each Direction All 3 Axis |
| Vibration: | MIL-STD-810, Method 514.6 Procedure 1 (9.6 g) 10 Hz PSD: 0.06 g2/Hz, 1000 Hz, PSD: 0.06 g2/Hz, 2000 Hz, PSD 0.015 g2/Hz |
| Altitude: | 40, 000 ft. |