Quantic PMI Model DLVA-2G4G-40-50MV is a 40 dB Detector Log Video Amplifier (DLVA) designed to operate between the 2 to 4 GHz frequency range. Employs planar diode detectors and integrated video circuitry for high speed performance and outstanding reliability. Superior construction using state-of-the-art MIC/MMIC technology. Package size is 2.64" x 1.97" x 0.56" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 4 |
| TSS (dBm): | -43 Max |
| Output Voltage: | +2.2 V ± 0.1 V @ 0 dBm +0.2 V ± 0.1 V @ -40 dBm |
| Log Slope (mV/dB): | 50 ± 2 |
| Log Range (dBm): | -40 to 0 Min |
| Log Linearity: | ±1.0 dB Max |
| Rise Time: | 40 ns Max |
| Frequency Flatness: | ±0.5 dB Max |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Video Load (Ohms): | 100 Nom |
| DC Power: | +15 V ± 0.3 V @ 100 mA Max -15 V ± 0.3 V @ 45 mA Max |
| RF Connectors: | SMA (F) |
| Size: | 2.64" x 1.97" x 0.56" |
| Finish: | Nickel Plated |
| Weight: | 110 g Max |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | 0 °C to +60 °C |
| Non-Operating Temperature: | -40 °C to +60 °C |
| Humidity: | 95% RH (+60 °C) Max, No Condensation |