| General Parameters: |
| Status: | Active |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 6 |
| TSS (dBm): | -43 Typ |
| Log Slope (mV/dB): | 75 Nom |
| Log Range (dBm): | -40 to 0 Typ |
| Rise Time: | 30 ns |
| Recovery Time: | 1 µs Max |
| Power Supply: | +15 V @100 mA Max, -15 V @ 100 mA Max |
| VSWR: | 2.5:1 Typ |
| Video Load (Ohms): | 90 |
| Maximum Input Power (CW): | +15 dBm |
| Dynamic Range: | -40 to 0 dBm Typ |
| Pulse Width Range: | 0.1 to 12.75 µs |
| Video Output: | 0.4 to 3.5 V Typ |
| Pulse Density Capability: | 250 kbps Min |
| Coupling: | AC |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.85" x 1.80" x 0.56" |
| Weight: | <3.0 oz |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | 0 °C to 60 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to 125 °C |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond A |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond B |