Quantic PMI Model DLVA-500M18G-70 is a 50 dB Detector Log Video Amplifier designed to operate over the 500 MHz to 18.0 GHz frequency range. Employs planar diode detectors and integrated video circuitry for high-speed performance and outstanding reliability. Superior construction using state-of-the-art MIC/MMIC technology. Log slope is 70 mV/dB; log linearity error of <±0.5 dB; and logging range is -40 to +5 dBm. Small, compact housing that measures 2.2" x 1.5" x 0.4" with SMA connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Log Slope (mV/dB): | 70 |
| Log Range (dBm): | -40 to +5 |
| Rise Time: | 25 ns Typ - Measured 12 ns |
| Recovery Time: | 300 ns Typ - Measured 132 ns |
| Power Supply: | +15 V @ 100 mA - Measured 44 mA, -15 V @ 100 mA - Measured 43 mA |
| Frequency Flatness: | ±1.0 dB Max - Measured 1.4 dB |
| Log Slope Accuracy: | ±1.5 dB Typ, Measured +2.08 dB / -2.44 dB |
| Pulse Range: | 50 ns to CW |
| Connectors: | SMA (F) |
| Size: | 2.20" x 1.50" x 0.40" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -54 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +100 ºC |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |