Quantic PMI Model DLVA-50M18D5G-40-LIN-LOG-CD-1 is a dual 40 dB Detector Log Video Amplifier (DLVA) designed to operate between 0.05 to 0.75 GHz (LO) and 0.75 to 18.5 GHz (HI) frequency ranges. Employs planar diode detectors and integrated video circuitry for high-speed performance and outstanding reliability. Superior construction and uses state-of-the-art MIC technology. Package size is 4.0" x 3.0" x 1.0" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 0.05 |
| Frequency Max (GHz): | 18.5 |
| TSS (dBm): | -40 |
| TSS (Measured): | -40 dBm - Measured -41 dBm, -44 dBm |
| Log Range (dBm): | -40 to 0 |
| Log Linearity: | ±0.5 dB (Up to -15 dBm) ±1.0 dB (Up to -10 dBm) |
| Rise Time: | 100 ns Max LO (Low Band) 25 ns Max HI (High Band) |
| Power Supply: | ±15 VDC @ 200 mA Max - Measured +15 VDC @ 163 mA, -15 VDC @ 165 mA |
| Frequency Flatness: | +/-2 dB Max LO (Low Band) +/-1.5 dB Max HI (High Band) |
| Dynamic Range: | -40 to 0 dBm |
| Connectors: | SMA (F) |
| Size: | 4.0" x 3.0" x 1.0" |
| Finish: | Nickel Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +100 ºC |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213 Cond. A |