Quantic PMI Model DLVA-6D5G18G-70-JMAKG1 is a Detector Logarithmic Video Amplifier (DLVA) designed to operate over the 6.5 to 18 GHz frequency range. This model is designed for ultra high speed applications while maintaining flatness and accuracy. Package size is 3.20" x 2.05" x 0.40" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 6.5 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| TSS (dBm): | -72 Min |
| Log Slope (mV/dB): | 25 (±10%) @ 50 Ohm Load |
| Log Range (dBm): | -70 to 0 |
| Log Linearity: | ±1.5 dB Typ, ±1.75 dB Max |
| Recovery Time: | <70 ns @ -10 dBm |
| Power Supply: | +12 VDC ±6% @ 400 mA max. -12 VDC ±6% @ 250 mA max. |
| VSWR: | 3.0:1 Max |
| Video Load (Ohms): | 50 |
| Pulse Range: | 100 ns to CW |
| Log Accuracy: | ±2.0 dB Typ, ±2.5 dB Max |
| Video Output Range: | 0 to 2.2 VDC into a 50 Ohm Load |
| Max Video Output: | 2.4 V |
| Input Power: | +20 dBm CW Max |
| Pulse Rise Time (10% to 90%): | <30 ns |
| Pulse Overshoot: | 0.0 dB with 50 Ohm Load |
| Pulse Fall Time (90% to 10%): | <70 ns |
| Propagation Delay Time: | <15 ns |
| RF Connectors: | SMA (F) |
| Size: | 3.20" x 2.05" x 0.40" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -54 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -54 ºC to +100 ºC |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 |
| Humidity: | MIL-STD-810, Method 507 |
| Acceleration: | MIL-STD-810, Method 513 (Non-Operational) |
| Shock: | Handling/MIL-STD-810, Method 516, Fig. 5a, 5b, 5c High Impact/MIL-STD-810 Method 516, Fig. 8a, 8b, 8c High Frequency/MIL-STD-810 Method 516, Fig. 9 |
| Random Vibration: | MIL-STD-810, Method 514, Fig. 3 (Non-Op), Fig. 4a, 4b (Operational) |
| Altitude: | 0 - 31, 000 ft. |
| Explosive Atmosphere: | MIL-STD-810, Method 511 |
| Fungus: | MIL-STD-810C, Method 508 (Notes: A, B & C) |