DLVA-6G18G-50-1-SFF-OPT80NS
Preliminary
Detector Logarithmic Video Amplifier (DLVA)
Quantic PMI Model DLVA-6G18G-50-1-SFF-OPT80NS is a Detector Logarithmic Video Amplifier (DLVA) designed to operate over the 6 to 18 GHz frequency range. This model is designed for ultra-high speed applications while maintaining flatness and accuracy. Package size is 3.2" x 2.05" x 0.4" with SMA female connectors.
Product Specifications
| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 6 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| TSS (dBm): | -68 Min |
| Log Slope (mV/dB): | 25 ± 10% |
| Log Range (dBm): | -65 to 0 |
| Log Linearity: | ±1.5 dB |
| Recovery Time: | 150 ns Max |
| Power Supply: | +12 VDC ±6% @ 300 mA Nom -12 VDC ±6% @ 150 mA Nom |
| VSWR: | 2.5:1 Max |
| Propagation Delay: | 30 ns Max |
| Pulse Range: | 80 ns to CW |
| Log Accuracy: | ±3.0 dB |
| Pulse Rise Time (10% to 90%): | 10 ns |
| Maximum Input Power: | +10 dBm |
| Connectors: | SMA (F) |
| Size: | 3.20" x 2.05" x 0.40" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | 0 °C to +60 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to +85 °C |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Humidity: | 95% Condensing |
| Shock: | 10 G, 11 ms, 3 axis |
| Vibration: | 4.34 G RMS |
| Altitude: | SL to 65, 000 ft |