Quantic PMI Model DLVA-6G18G-50-OPT50MV is a Detection Logarithmic Video Amplifier (DLVA) designed to operate over the frequency range of 6 to 18 GHz with a minimum TSS of -72 dB and provides a logging range of -70 to 0 dBm. The log slope is 50 mV/dB with a log accuracy of ±4 dB maximum. The pulse range is 100 ns to CW and this DLVA's rise time is 50 ns maximum and a fall time of 70 ns maximum. The recovery time is less than 70 ns with a delay of less than 15 ns. This model is supplied in a housing measuring 3.20" x 2.05" x 0.40" and is designed to be hermetically sealed.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 6 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| TSS (dBm): | -72 Min |
| Log Slope (mV/dB): | 50 ± 10% |
| Log Range (dBm): | -70 to 0 |
| Rise Time: | 50 ns Max |
| Fall Time: | 70 ns Max |
| Recovery Time: | 70 ns Max |
| Power Supply: | 12 VDC @ 265 mA, -12 VDC @ 95 mA |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Video Load (Ohms): | 50 |
| Maximum Input Power (CW): | +20 dBm CW Max |
| Pulse Range: | 100 ns to CW |
| Video Output Level: | 0 to 2.2 VDC (50 Ohm Load) |
| Video Output: | 2.4 VDC |
| Log Accuracy: | ±4.0 dB Max |
| Overshoot: | 1 dB Max |
| RF Connectors: | SMA (F) |
| Size: | 3.2 " x 2.05 " x 0.4" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -35 ºC to +90 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |