Quantic PMI Model DLVA-70M-80-12V is a Successive Detection Log Video Amplifier (SDLVA) designed to operate over the 0.05 to 0.09 GHz Frequency Range. This unit has a dynamic range of 80 dB typically, with a nominal video bandwidth of 0.04 GHz. Designed using Monolithic technology which provides stunning performance and reliability in a compact package measuring 3.51" x 1.50" x 0.47", making it an optimum solution for High-Speed channelized receiver applications. This unit offers a fast rise time of 22 ns and a recovery time of 100 ns.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 0.05 |
| Frequency Max (GHz): | 0.09 |
| TSS (dBm): | -80 |
| Output Voltage: | 0 to 2.5 V |
| Log Slope (mV/dB): | 25 Nom |
| Log Range (dBm): | -80 to 0 |
| Log Linearity: | ±1.0 dB Max - Measured ±0.91 dB |
| Rise Time: | 30 ns Max - Measured 29 ns |
| Recovery Time: | 100 ns Max |
| Power Supply: | +12 V @ 140 mA - Measured 143 mA, -12 V @ 90 mA - Measured 75 mA |
| VSWR: | 1.75:1 Typ |
| Dynamic Range: | -80 to 0 dBm |
| Limited IF Output: | 0 dBm Nom |
| Connectors: | SMA (F) |
| Size: | 3.51" x 1.50" x 0.47" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 ºC to +71 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +100 ºC |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |