PMI Model DLVA-70M-80-15V is a Successive Detection Log Video Amplifier (SDLVA) designed to operate over the 0.05 to 0.09 GHz frequency range. This unit has a dynamic range of 80 dB typical, with a nominal video bandwidth of 40 MHz and a fast rise time of 30 ns. This unit is designed using monolithic technology which provides stunning performance and reliability in a compact package measuring 3.51" x 1.5" x 0.47", making it an optimum solution for high-speed channelized receiver applications.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 0.05 |
| Frequency Max (GHz): | 0.09 |
| TSS (dBm): | -80 |
| Log Range (dBm): | -80 to 0 |
| Log Linearity: | ±1.5 dB Max (-80 to 0 dBm) |
| Rise Time: | 30 ns Max |
| Power Supply: | +15 V @ 175 mA, -15 V @ 100 mA |
| VSWR: | Input: 1.5:1 Typ Output: 2.0:1 Typ |
| Dynamic Range: | -80 to 0 dBm Typ |
| Input Power: | 13 dBm Max |
| Limited IF Output: | 0 dBm Nom |
| Size: | 3.51" x 1.50" x 0.47" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | 0 ºC to +71 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |