Quantic PMI Model DLVA-7M-80-SFF is a low Frequency Detector Log Video Amplifier (DLVA) centered at 0.007 GHz. The bandwidth is 0.003 GHz minimum with a Typical Logging Range from -80 to 0 dBm. The output sensitivity of this unit is typically 25 mV/dB. Package size is 2.2" x 1.5" x 0.55" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 0.0055 |
| Frequency Max (GHz): | 0.0085 |
| TSS (dBm): | -80 |
| Output Voltage: | 0.2 to 2.0 V (-70 to 0 dBm Input) |
| Log Slope (mV/dB): | 25 Nom |
| Log Range (dBm): | -80 to 0 |
| Log Linearity: | ±1.0 dB Max |
| Rise Time: | 360 ns Max |
| Power Supply: | +5 V @ 60 mA -5 V @ 5 mA |
| Video Load (Ohms): | 93 |
| Dynamic Range: | 70 dB Min, 80 dB Typ |
| Input Impedance: | 50 Ohm |
| Connectors: | SMA (F) |
| Size: | 2.2" x 1.5" x 0.55" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |