| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 8 |
| Frequency Max (GHz): | 10 |
| TSS (dBm): | -73 |
| Log Slope (mV/dB): | 50 ± 4 |
| Log Range (dBm): | -70 to +5 |
| Log Linearity: | ±1.8 dB |
| Rise Time: | 30 ns |
| Fall Time: | 150 ns |
| Recovery Time: | 500 ns for 10 µs PW |
| Frequency Flatness: | ± 1.2 dB |
| Dynamic Range: | -70 dBm to +5 dBm |
| Size: | 2.00" x 1.254" x 0.40" |
| Finish: | Electroless Nickel Plate 0.0005 to 0.0007 THK Per AMS 2404. |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -54 °C to +95 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to + 125 °C |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, METHOD 1070 COND. A |
| Humidity: | MIL-STD-202, METHOD 103B COND. B Maintain RH 95±4 % @ 63 °C ( exceptively allowed RF 85% when temperature-down transition time.) The rate of temperature change : Above 8°C/hours Time : Min.10 period (1period = 24 hours), Min. 1time test every 5 period M |
| Shock: | MIL-STD-202, METHOD 2 13, COND J 20G (DURING OPERATION) &125g, 6 ms saw tooth type, 3-AXIS (No operation) |
| Vibration: | MIL-STD-202 |
| Altitude: | MIL-STD-202, METHOD 105C, COND B 200Km (8.47e-7 hPa or 6.353e-7 torr/DURING OPERATION) |