| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| CW Immune (Yes/No): | No |
| Frequency Min (GHz): | 8 |
| Frequency Max (GHz): | 10 |
| TSS (dBm): | -80 |
| TSS (Measured): | -80 dBm |
| Log Slope (mV/dB): | 50 ± 4 |
| Log Range (dBm): | -75 to 0 |
| Log Linearity: | ±1.8 dB |
| Rise Time: | 70 ns |
| Fall Time: | 150 ns |
| Recovery Time: | 500 ns for 10.0 µs PW |
| Power Supply: | +15 V @ 350 mA, -15 V @ 100 mA |
| Frequency Flatness: | ±1.2 dB |
| DC Offset: | 50 ± 50 mV |
| Dynamic Range: | -75 to 0 dBm |
| RF Connectors: | SMA female - removable |
| Size: | 2.0" x 1.5" x 0.4" |
| Finish: | Electroless Nickel Plate |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -54 ºC to +95 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond A |
| Humidity: | MIL-STD-202, METHOD 103B COND. |
| Shock: | MIL-STD-202, METHOD 213, COND J 20G (DURING OPERATION) &125g, 6 ms saw tooth type, 3-AXIS (No operation) |
| Vibration: | MIL-STD-202, METHOD 214, COND A 12G 30 MIN, X, Y, Z-AXIS(DURING OPERATION) & 20G 30min, X, Y, Z-AXIS (During operation) |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond B 200 Km (8.57e-7 hPa or 6.353e-7 torr/during operation) |