Quantic PMI Model DP-1500M2300M-SFF is a high rejection, low insertion loss, excellent temperature stability cavity filter diplexer. Package size is 3.55" x 2.13" x 0.79" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| No. of Channels: | 2 |
| Center Frequencies, Fo (GHz): | CH 1: 1.5 GHz CH 2: 2.3 GHz |
| Bandwidth (GHz): | CH 1: 1.4 to 1.6 GHz CH 2: 2.2 to 2.4 GHz |
| Low Passband: | 1.4 to 1.6 GHz |
| High Passband: | 2.2 to 2.4 GHz |
| Rejection (J1): | 80 dB |
| Rejection (J2): | 80 dB |
| Insertion Loss: | 0.7 dB Max |
| VSWR: | 1.5:1 Max |
| Isolation (dB): | 80 dB Min |
| Input Power: | 15 W |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 3.55" x 2.13" x 0.79" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 °C to +70 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, METHOD 103B COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, METHOD 107 |
| Shock: | MIL-STD-202F, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, METHOD 204D COND. B |
| Salt Fog: | MIL-STD-202F, METHOD 1010-EST COND. B |
| Thermal Shock: | MIL-STD-202F, METHOD 107D COND. A |