Quantic PMI Model DP-1D4G2D6G-2G-SFFF is a Diplexer with a Low Passband of 1.4 to 1.95 GHz and a High Passband of 2.05 to 2.6 GHz. SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| No. of Channels: | 2 |
| Center Frequencies, Fo (GHz): | CH 1: 1.675 CH 2: 2.325 GHz |
| Bandwidth (GHz): | CH 1: 1.4 to 1.95 GHz CH 2: 2.05 to 2.6 GHz |
| Low Passband: | 1.4 to 1.95 GHz |
| High Passband: | 2.05 to 2.6 GHz |
| VSWR (J1): | 2.0:1 Max (1.4 to 2.6 GHz) |
| VSWR (J2): | 2.0:1 Max (1.4 to 1.95 GHz) |
| Input (J10): | 1.4 to 2.6 GHz |
| Insertion Loss (J1): | 3 dB Max @ 1.4 to 1.95 GHz |
| Insertion Loss (J2): | 1.5 dB Max @ 2.05 to 2.6 GHz |
| Rejection (J1): | 6 dB Min @ 2 GHz |
| Rejection (J2): | 6 dB Min @ 2 GHz |
| Input Power: | 10 W CW |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | TBD |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | 0 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond A |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond A |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond B |