Quantic PMI Model DP-2R3-4R7-SFF is a diplexer with center frequencies of 2.3 GHz and 4.7 GHz. It has a Max insertion loss of 1.0 dB and a Max VSWR of 1.8:1. This Model is outfitted with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| No. of Channels: | 2 |
| Center Frequencies, Fo (GHz): | CH 1: 2.3 GHz CH 2: 4.7 GHz |
| Bandwidth (GHz): | CH 1: 2.2 to 2.4 GHz CH 2: 4.4 to 5 GHz |
| Low Passband: | 2.2 to 2.4 GHz |
| High Passband: | 4.4 to 5 GHz |
| Center Frequency CH: | 2.3 GHz |
| Bandwidth CH1 @ -1 dB: | 2.2 to 2.4 GHz |
| Bandwidth CH2 @ -1 dB: | 4.4 to 5.0 GHz |
| Insertion Loss: | 1.0 dB Max |
| VSWR: | 1.5:1 Typ, 1.8:1 Max |
| Isolation (dB): | 70 dB Min |
| Input Power: | 5 W Max |
| Peak Power: | 15 W Max |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.36" x 2.76" x 0.39" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 °C to +70 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |