| General Parameters: |
| Status: | Active |
| No. of Channels: | 2 |
| Center Frequencies, Fo (GHz): | CH 1: 6.1 GHz CH 2: 14.125 GHz |
| Bandwidth (GHz): | CH 1: 5.7 to 6.5 GHz
CH 2: 13.75 to 14.5 GHz |
| Low Passband: | 5.7 to 6.5 GHz |
| High Passband: | 13.75 to 14.5 GHz |
| Insertion Loss (J1): | ≤1 dB @ Low Passband, ≤2 dB @ High Passband |
| CH to CH Isolation: | ≥70 dB |
| Power Handling: | 20 W |
| VSWR: | 2.0:1 @ Passbands |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.5" x 1.0" x 0.6" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | 0 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |