Quantic PMI Model DP-DC4G-HPLP-SFF is a DC to 4 GHz diplexer with 1 input and 2 outputs. One path has a DC to 10 MHz low pass filter, and the other path has a 0.05 GHz high pass filter. The low pass filter has an isolated ground plane which is shorted to chassis ground above 0.1 MHz. Package size is 3.5" x 2.5" x 0.75" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| No. of Channels: | 2 |
| Frequency Range (GHz): | DC to 4 GHz |
| Bandwidth (GHz): | CH 1: DC to 0.01 GHz low pass, isolated ground shorted to chassis ground above 0.1 GHz CH 2: 0.05 MHz high pass filter (measured to 4 GHz), shorted to chassis ground |
| Low Passband: | CH 1: DC to 0.01 GHz low pass, isolated ground shorted to chassis ground above 0.1 GHz |
| High Passband: | CH 2: 0.05 MHz high pass filter (measured to 4 GHz), shorted to chassis ground |
| Insertion Loss: | 5 dB Max |
| VSWR: | 2:1 Max |
| Input Power: | 20 dBm Max (Operating) |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 3.5" x 2.5" x 0.75" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |