PMI Model DPX-18G26R5G40G is an ultra-small, low loss diplexer for use over the frequency range of 18 to 40. GHz that is designed to have a crossover frequency at 26.5 GHz and >60 dB of rejection. Package size is 0.8" x 0.6" x 0.38“ with 2.92mm female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| No. of Channels: | 2 |
| Center Frequencies, Fo (GHz): | CH 1: 21.5 GHz CH 2: 34 GHz |
| Bandwidth (GHz): | CH 1: 18 to 25 GHz CH 2: 28 to 40 GHz |
| Low Passband: | 18 to 25 GHz |
| High Passband: | 28 to 40 GHz |
| VSWR (J1): | 2.5:1 Max - Measured 2.4:1 |
| Insertion Loss (J1): | (K) 3.00 dB, (Ka) 2.00 dB - Measured 1.3 dB |
| Diplexer K Band 1 dB Passband: | 18 GHz Min, 25 GHz Max |
| Diplexer Ka Band 1 dB Passband: | 28 GHz Min, 40 GHz Max |
| Crossover Band: | 25 GHz Min, 28 GHz Max |
| Crossover Excess Attenuation: | 5 dB Typ - Measured 4.8 dB |
| Stopband Attenuation: | 60 dB - (K) 32 to 46 GHz, 60 dB - DC to 22 GHz (Rejection) |
| K Band (Stopband): | 32 to 46 GHz |
| Ka Band (Stopband): | DC to 22 GHz |
| Power Handling: | 10 W CW |
| VSWR: | 3.6:1 Max - Measured 2.4:1 |
| Connectors: | 2.92mm Female |
| Size: | 0.80" x 0.60" x 0.38" |
| Weight: | 0.5 oz Typ |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Thermal Shock: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |