PMI Model DRO-14D75G-CD-1 is a 14.75 GHz dielectric resonator oscillator featuring low current draw, low phase noise, and an SMA female output connector.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Output Frequency, Fo (GHz): | 14.75 |
| Output Power (dBm): | 16 Max 11 Min |
| Spurious (dBc): | -55 Min |
| Harmonics & Sub-Harmonics (dBc): | -20 Min |
| Mechanical Tuning Frequency: | ±25 MHz |
| Frequency Stability: | 14.3 MHz Max |
| Phase Noise: | -70 dBc/Hz Max @ 10 kHz |
| Pushing: | 0.1 MHz/V Max |
| Pulling: | ±6 MHz Max |
| DC Supply: | +15 VDC (±5%) @ 150 mA Max |
| Connectors: | RF: SMA Female Power: RFI Solder Terminal |
| Size: | 1.06" x 1.63" x 0.98" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -20 ºC to +71 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -62 ºC to +85 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |