Quantic PMI Model DRO-1920-10DBM-SF is a dielectric resonator oscillator that operates over the frequency range of 19 to 20 GHz that provides an output power of 10 dBm with manual tuning. Housing size is 1.75" x 1.73" x 1.1" with a SMA female connector and RFI solder terminal.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency (GHz): | 19 to 20 |
| Output Frequency, Fo (GHz): | 19 to 20 |
| Output Power (dBm): | 10 dBm Min |
| Current: | 200 mA |
| Power Out: | 10 dBm Min |
| Tuning: | Mechanical |
| Voltage: | +15 VDC |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.75" x 1.73" x 1.1" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +85 °C |
| Temperature (Non-Operating): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |