| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 1.5 to 2.5 |
| Frequency Min (GHz): | 1.5 |
| Frequency Max (GHz): | 2.5 |
| Attenuation Range (dB): | 60 dB (Mean) |
| Mean Attenuation Range: | 60 dB |
| Attenuation Flatness (dB): | ±0.5 dB Typ @ 20 dB ±0.75 dB Typ @ 40 dB ±1 dB Typ @ 60 dB |
| Accuracy of Attenuation: | 0 to 20 dB: ±1 dB Typ 20 to 40 dB: ±1.5 dB Typ 40 to 60 dB: ±2 dB Typ |
| Insertion Loss (dB): | 2.5 dB Max |
| Minimum Attenuation Step: | 0.06 dB |
| VSWR: | 1.8:1 Max |
| Survival Power: | 2 W average from -65 to +25 ºC |
| Logic Input: | Logic "0" (BIT OFF) = -0.3 to +0.8 V Logic "1" (BIT ON) = +2 to +5 V |
| DC Power Supply: | +15 VDC @ 100 mA Max -15 VDC @ 80 mA Max |
| Switching Speed: | On Time - 1 µs Max Off Time - 0.5 µs Max |
| Digital Control: | 10 Bit |
| Connectors: | RF: SMA Female Control & Power: 15 Pin Micro-D-Sub (Shipped with Mating D-SUB) |
| Size: | 2.0" x 1.8" x 0.5" |
| Finish: | Painted Grey |
| Weight: | 3 oz (85 gm) approximate |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -50 °C to 100 °C |
| Non-Operating Temperature: | -55 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, METHOD 107 |